Zabiegi autologiczne to zabiegi, które wykorzystują materiał własny Pacjenta – pozyskiwany z krwi bądź tkanki tłuszczowej. Dzięki temu są w 100% naturalne, bezpiecznie i nie alergizują. Do takich zabiegów zaliczymy osocze i fibrynę bogatopłytkową, które mogą być podawane zarówno na skórę jak i włosy – jako wypełniacz i stymulator.
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe PRP (ang. Platelet Rich Plasma) to koncentrat płytek krwi w osoczu, pozyskiwany z krwi własnej Pacjenta. W zabiegach z zakresu medycyny estetycznej osocze stosowane jest jako stymulator, podawany techniką mezoterapii mikroigłowej.
Płytki krwi zawarte w osoczu pełnią ważną rolę w procesach regeneracyjnych tkanek. Uwalniają bowiem czynniki wzrostu, które odpowiedzialne są za procesy regeneracyjne, m.in. zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu zabieg z użyciem PRP poprawia jakość skóry, ujędrnia ją i zagęszcza, ujednolica kolor, dodaje blasku, pozwala zredukować drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe i niedoskonałości oraz wyrównuje strukturę skóry. Osocze stosuje się też w leczeniu łysienia.
Co to jest fibryna bogatopłytkowa?
Fibryna bogatopłytkowa PRF (ang. Platelet Rich Fibrin) jest koncentratem płytkowym nowej generacji pozyskiwanym z krwi własnej Pacjenta, w podobny sposób jak osocze bogatopłytkowe. Fibryna jest podawana w skórę techniką mezoterapii mikroigłowej bądź liniowo (np. wzdłuż zmarszczek).
Fibryna – w odróżnieniu od osocza, które pobudza procesy regeneracyjne w skórze i silnie ją rewitalizuje – tworzy w skórze przestrzenną, trójwymiarową strukturę, która długofalowo uwalania czynniki wzrostu, aktywujące mezenchymalne komórki macierzyste. Ponadto ma delikatne działanie wypełniające. Dzięki temu może prowadzić do głębokiej przebudowy tkanek, a także widocznego zmniejszenia zmarszczek, bruzd czy blizn.
Zabieg ten świetnie sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej, np. w okresie menopauzy, z widocznymi objawami starzenia. Pozwala też zredukować widoczność blizn, nawet przerostowych.
Osocze bogatopłytkowe czy fibryna – co wybrać?
Wybór między osoczem bogatopłytkowym (PRP) a fibryną bogatopłytkową (PRF) zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta i rodzaju zabiegu. Oba te produkty zawierają bogatą ilość czynników, które stymulują procesy regeneracji skóry.
Ostatecznie, decyzja między osoczem bogatopłytkowym a fibryną bogatopłytkową powinna być podejmowana przez lekarza medycyny estetycznej w porozumieniu z Pacjentem, biorąc pod uwagę rodzaj zabiegu, potrzeby Pacjenta i indywidualne czynniki zdrowotne.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej?
Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarza z Pacjentem. Wówczas ustalane są predyspozycje zdrowotne jak i oczekiwania co do efektu zabiegu.
Następnie lekarz pobiera niewielką ilość krwi Pacjenta, która jest poddawana procesowi odwirowania w celu oddzielenia osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej od pozostałych składników krwi. Ten proces nazywamy centryfugacją (wirowaniem).
Kolejnym krokiem jest podanie osocza lub fibryny bogatopłytkowej w miejsca, które wymagają regeneracji, takie jak twarz, szyja, dekolt lub dłonie. Zazwyczaj, przed wstrzyknięciem preparatu, miejsce zabiegu jest znieczulane, aby zminimalizować dyskomfort Pacjenta. Lekarz może zastosować jedną z trzech metod wprowadzania osocza lub fibryny: wstrzyknięcia bezpośrednio do skóry, wprowadzenia go w sposób mezoterapeutyczny lub zastosowania go w połączeniu z innymi preparatami.
Zabieg wykonywany jest – ze względu na komfort Pacjenta w znieczuleniu miejscowym. Skórę smaruje się kremem lub maścią – co pozwala znieść uczucie wkłucia. Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja.
Zaraz po zabiegu odbywa się druga konsultacja. Podczas niej lekarz przekazuje zalecenia pozabiegowe Pacjentowi.
Po zabiegu Pacjent może zaobserwować delikatne zaczerwienienie i obrzęk w miejscach podania osocza lub fibryny.
Jakie efekty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowe?
Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe (PRP) oraz fibrynę bogatopłytkową (PRF) mają wiele korzyści. M.in. preparaty te zawierają koncentrację czynników wzrostu i białek, które stymulują procesy regeneracji skóry, a także pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Jest to kluczowe dla utrzymania młodego wyglądu skóry.
Zabiegi z wykorzystaniem PRP i PRF mogą pomóc w poprawie tekstury skóry, redukcji zmarszczek i linii mimicznych, a także we wzmocnieniu i odżywieniu skóry. Mogą być stosowane w leczeniu blizn potrądzikowych, łysienia plackowatego, a także w leczeniu ciemnych kręgów pod oczami.
Dzięki wykorzystaniu naturalnych składników pochodzących z krwi Pacjenta, zabiegi z PRP i PRF są uważane za niezwykle bezpieczne i skuteczne. Preparaty te nie powodują bowiem reakcji alergicznych ani odrzucenia.
Kiedy zaobserwujemy pierwsze efekty po zabiegu?
Osocze: efekt poprawy jakości skóry często jest widoczny już po jednym zabiegu, jednak dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonać 3-4 zabiegi w odstępach 3-4 tygodniowych, podobnie jak w przypadku klasycznej mezoterapii kwasem hialuronowym. Kurację taką warto powtórzyć co najmniej raz w roku. W przypadku skóry głowy, dla podtrzymania efektu wzmocnienia włosów, po zakończonej kuracji zabieg najlepiej wykonywać regularnie, np. raz na 3 miesiące.
Fibryna: w tym przypadku już jeden zabieg daje widoczny efekt wypełnienia, ale dla pełnego procesu przebudowy skóry zaleca się wykonanie 3-4 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych, a następnie 1 zabieg przypominający raz na 6-12 miesięcy. Fibryna stymuluje produkcję kolagenu, więc na optymalny efekt odmłodzenia należy poczekać od 3 do 6 miesięcy.
Ile utrzymuje się efekt po zabiegu z wykorzystaniem metod autologicznych?
Czas utrzymania efektu po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP) i fibryny bogatopłytkowej (PRF) może być różny w zależności od indywidualnych predyspozycji Pacjenta i rodzaju zabiegu.
Zwykle, efekt po zabiegu z wykorzystaniem PRP i PRF utrzymuje się przez okres od kilku miesięcy do kilku lat.
Aby utrzymać efekt po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej zaleca się stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz regularne wizyty u lekarza medycyny estetycznej, który pomoże dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz przeprowadzi ewentualne uzupełnienia zabiegu.
Zalecenia przed wykonaniem zabiegów autologicznych:
Pacjent powinien:
- Powstrzymać się od spożywania alkoholu przez minimum 2 dni przed wykonaniem zabiegu.
- Nie przyjmować przez 5-7 dni aspiryny, ketonalu, ibuprofenu i leków przeciwzakrzepowych.
- Wypić 1,5-2 l wody w dniu zabiegu.
- Nie ma potrzeby być na czczo.
Zalecenia po zabiegach autologicznych:
Pacjent powinien unikać:
- Masowania miejsc poddanych iniekcji.
- Intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni.
- Korzystania z sauny i basenu do 5-7 dni po zabiegu.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegów autologicznych:
- Ciąża i okres karmienia piersią.
- Aktywna/przebyta choroba nowotworowa.
- Cukrzyca oraz choroby krwi.
- Przyjmowanie leków powodujących wydłużony czas krwawienia.