Hollywood Smile Dental & Estetic Clinic

H-S-10-scaled.jpg
Witaj w Hollywood Smile Dental & Estetic Clinic​
NICI PDO

Nici PDO to nici, które wykonane są z polidioksanonu, czyli włókna syntetycznego posiadającego właściwości rozpuszczania się w tkance. W zakresie medycyny estetycznej nici liftingujące PDO stosowane są w celu poprawy kondycji skóry, zmniejszenia widoczności zmarszczek, poprawy owalu twarzy, a także likwidacji podwójnego podbródka. Wprowadzenie nici pod skórę stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co z kolei poprawia jędrność i elastyczność skóry.

Jakie rodzaje nici PDO wyróżniamy?

Występują dwa rodzaje nici: gładkie oraz nici z elementami retencyjnymi tzw. haczykowe. 

Nici gładkie mają za zadanie stymulację fibroblastów, z kolei haczykowe – poza stymulacją – powodują natychmiastowo widoczny mechaniczny lifting (uniesienie tkanek).

Jak wygląda zabieg z użyciem nici liftingujących PDO?

Zabieg z użyciem nici PDO przeprowadza się po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, które dobieranie jest w zależności od preferencji Pacjenta i zaleceń lekarza. Cała procedura trwa od 30 do 60 minut.

Nić PDO przytwierdzona jest do bardzo cienkiej igły lub kaniuli, która używana jest do wprowadzenia nici w określone miejsca pod skórą, zgodnie z liniami jej napięcia.

Przy wprowadzaniu nici wykorzystuje się naturalne linie napięcia twarzy.

Jakie efekty przynosi zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących PDO?

Nici wykazują właściwości pobudzające organizm do produkcji nowych włókien kolagenowych (tzw. proces neokolagenezy), dzięki czemu umożliwiają stymulowanie miejscowej odnowy włókien.

W efekcie obszary, które poddano leczeniu, stają się sprężyste i nie wiotczeją, a dodatkowo dochodzi do większej aktywizacji komórek tkanki łącznej, co prowadzi do syntezy elastyny odpowiedzialnej za elastyczność i sprężystość skóry. Skóra zatem staje się gładsza, rozświetlona, znikają zmarszczki, owal twarzy się podnosi, a pory ulegają zwężeniu.

Kiedy zaobserwujemy pierwsze efekty po zabiegu?

Pojawienie się pierwszych efektów po zabiegu zależy od rodzaju zastosowanych nici.

W przypadku zabiegu z użyciem gładkich nici PDO proces syntezy kolagenu i elastyny rozpoczyna się po upływie około 10-14 dni. Najlepsze efekty zabiegu zaobserwujemy jednak po około 3 miesiącach.

W przypadku zabiegu z użyciem haczykowych nici PDO, ze względu na obecność elementów retencyjnych na ich powierzchni, uzyskamy natychmiastowy lifting tkanek, a efekt zabiegowy zaobserwujemy od razu. Z kolei proces syntezy kolagenu i elastyny – tak samo jak w przypadku nici gładkich – rozpocznie się po upływie około 10-14 dni od zabiegu.

Ile utrzymuje się efekt po zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących PDO?

Efekt zabiegu z zastosowaniem nici PDO jest uzależniony od rodzaju i ilości zastosowanych nici, obszaru poddanego zabiegowi oraz stylu życia Pacjenta.

W zależności od tych czynników efekt zabiegu może utrzymywać się od 6 do 18 miesięcy. Po tym czasie można wykonać kolejną serię zabiegów, aby utrzymać efekt liftingu i poprawy kondycji skóry. Regularne wykonywanie zabiegów może również przyczynić się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, co przełoży się pozytywnie na kondycję naszej skóry.

Ile czasu trwa zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących PDO?

Zabieg, w zależności od stopnia zaawansowania i obszarów poddawanych leczeniu, trwa od 30 do 60 min.

Zalecenia po zabiegu z zastosowaniem nici liftingujących PDO:

Po zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących PDO mogą wystąpić przejściowe obrzęki i opuchnięcia, które maksymalnie po upływie tygodnia znikają.

Dodatkowo warto przestrzegać kilku poniższych zaleceń, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z przesunięciem bądź zerwaniem nici (w przypadku nici haczykowych):

 • Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, solarium oraz innych źródeł ciepła przez kilka dni po zabiegu.
 • W przypadku nici haczykowych zaleca się przez tydzień po zabiegu nie wykonywać zabiegów z zakresu stomatologii.
 • Należy zrezygnować z makijażu oraz intensywnych zabiegów kosmetycznych przez 2-3 dni po zabiegu.
 • Przez kilka dni po zabiegu należy unikać spania na brzuchu i bokach, a także nie pocierać miejsc poddanych zabiegowi.
 • Przez kilka dni po zabiegu nie należy spożywać alkoholu ani palić papierosów.
 • Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV w miejscach poddanych zabiegowi, w celu ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących PDO:

Tak jak w przypadku wielu zabiegów, tak również i tu należy unikać wykonywania zabiegów z wykorzystaniem nici liftingujących PDO w przypadku:

 • Ciąży i karmienia piersią.
 • Chorób skóry, układu krążenia, układu nerwowego.
 • Chorób autoimmunologicznych.
 • Chorób onkologicznych.
 • Cukrzycy oraz alergii na którykolwiek składnik stosowany podczas zabiegu.
 • Pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe – gdy należysz do tej grupy, koniecznie powiadom o tym lekarza przed zabiegiem, ponieważ istnieje ryzyko powikłań związanych z krwawieniem i siniakami.