Hollywood Smile Dental & Estetic Clinic

H-S-10-scaled.jpg
Witaj w Hollywood Smile Dental & Estetic Clinic​
LASER FRAKCYJNY

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego to procedura medyczna, która ma na celu poprawienie wyglądu skóry poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi te określane są jako jedne z najskuteczniejszych metod odmładzania skóry. Zabieg ten może być wykorzystywany w leczeniu blizn, zmarszczek, przebarwień skóry, trądziku, a także w celu ogólnego odmłodzenia skóry.

Co to jest laser frakcyjny?

Laser frakcyjny to specjalny rodzaj lasera, który ma unikalną konstrukcję, odróżniającą go od innych urządzeń laserowych. Dzięki temu jest w stanie działać precyzyjnie, co czyni go skutecznym narzędziem do usuwania niedoskonałości skórnych. 

Laser frakcyjny zwykle stosowany jest w celu poprawy wyglądu skóry, w tym redukcji blizn, leczenia przebarwień, zmniejszenia widoczności zmarszczek i ogólnego odmłodzenia skóry. 

Laser frakcyjny możemy podzielić na dwa rodzaje: ablacyjny i nieablacyjny. W laserze frakcyjnym ablacyjnym wiązka światła laserowego wnika do głębszych warstw skóry, gdzie pochłaniana jest przez wodę, znajdującą się wewnątrz komórek. Woda ulega wówczas podgrzaniu i odparowaniu, czego skutkiem jest ablacja (uruchomienie procesów regeneracji oraz obkurczania) naskórka oraz wierzchniej warstwy skóry właściwej. W ten sposób tworzy się sieć mikrouszkodzeń, które pobudzają komórki do regeneracji i odbudowy oraz stymulują powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Na tym etapie naskórek złuszcza się. Nieco łagodniej działa laser nieablacyjny, w przypadku którego czas gojenia się skóry jest krótszy, a rezultat zabiegu nieco słabszy.

Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

Zabieg rozpoczyna się od pokrycia obszaru zabiegowego maścią znieczulającą, a tuż po jej wchłonięciu lekarz rozpoczyna właściwą część zabiegu. Wówczas przykłada on głowicę urządzenia punkt po punkcie w wybranym miejscu na twarzy, które wcześniej bardzo precyzyjnie określa. Wiązka lasera ma odpowiednią moc oraz długość fal w zależności od konkretnego obszaru. Tak powstałe precyzyjne i kontrolowane mikrouszkodzenia na powierzchni skóry pobudzają nasz organizm do produkcji nowego kolagenu i elastyny, które stopniowo będą wpływać na poprawę struktury i wyglądu skóry.

Jakie efekty przynosi zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego?

Dzięki zabiegom z wykorzystaniem lasera frakcyjnego możemy uzyskać efekt:

 • Zdecydowanej poprawy jędrności, a co za tym idzie – wygładzenie skóry. 
 • Usunięcia nieestetycznych plam oraz przebarwień. 
 • Zmniejszenie zmarszczek i porów w obrębie twarzy. 
 • Zaniku rozstępów i blizn, zdecydowaną poprawę napięcia skóry, a także witalności.

Kiedy zaobserwujemy pierwsze efekty po zabiegu?

Pełne efekty zabiegu laserem frakcyjnym zazwyczaj są widoczne po około 1-3 miesiącach, gdy skóra całkowicie się zregeneruje i wytworzy nowy kolagen oraz elastynę.

Ile utrzymuje się efekt po zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego?

Efekty te mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy lub nawet do kilku lat, w zależności od indywidualnych cech Pacjenta, stylu życia i pielęgnacji skóry.

Warto jednak pamiętać, że efekty zabiegu laserem frakcyjnym są trwałe tylko wtedy, gdy Pacjent dba o swoją skórę i stosuje zalecone przez lekarza środki pielęgnacyjne oraz unika czynników, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry.

Ile czasu trwa zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego?

Zabieg ten może trwać od kilku minut do godziny, w zależności od obszaru leczonej skóry oraz stopnia zaawansowania zabiegu. Zazwyczaj zaleca się, aby Pacjenci byli znieczuleni miejscowo, by zminimalizować dyskomfort zabiegu, co może nieco wydłużać czas jego trwania.

Zalecenia po zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego:

 • Unikaj przebywania na zewnątrz w pełnym słońcu: skóra po zabiegu laserowym jest szczególnie wrażliwa na działanie promieniowania UV, dlatego ważne jest unikanie pełnego słońca przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. W przypadku konieczności przebywania na zewnątrz należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF.
 • Przez kilka dni po zabiegu należy unikać aktywności fizycznej. Nie należy również stosować peelingów, które dodatkowo mogą podrażnić uszkodzoną (celowo) podczas zabiegu skórę. Zrezygnujmy również przez kilka dni po zabiegu z gorących kąpieli, solarium, sauny. 
 • Stosuj kremy i maści: lekarz może zalecić stosowanie kremów i maści, które pomogą złagodzić objawy obrzęku i zaczerwienienia oraz przyspieszyć proces gojenia skóry.
 • Co najmniej przez kilka dni po zabiegu należy unikać stosowania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę lub utrudniać proces gojenia, takich jak peelingi, retinoidy, kwas salicylowy i alkohol.
 • Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu. Należy spożywać minimum 2,5 litra wody dziennie. Przez kilka dni po zabiegu należy również unikać spożywania alkoholu.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego:

Tak jak w przypadku wielu zabiegów, tak również i tu należy unikać wykonywania zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego w przypadku:

 • Cery skłonnej do oparzeń słonecznych.
 • Ciąży i karmienia piersią.
 • Aktywnej opryszczki lub innej infekcji skóry.
 • Chorób autoimmunologicznych.
 • Ciężkich chorób skóry, takich jak trądzik różowaty lub egzema.
 • Chorób nowotworowych.
 • Wrażliwości na światło.
 • Przyjmowania leków światłouczulających.