Toksyna botulinowa to naturalna toksyna produkowana przez bakterię Clostridium botulinum. Jej działanie polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika, odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. W ten sposób możliwe jest zapobieganie skurczom mięśni, które prowadzą do powstawania zmarszczek. W medycynie estetycznej toksyna ta stosowana jest w celu zapobiegania powstawaniu lub pogłębianiu zmarszczek, poprzez ograniczenie pracy mięśni twarzy w miejscu iniekcji.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej to nie tylko szybki, ale również praktycznie bezbolesny sposób na wygładzenie zmarszczek. Iniekcja z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie wymaga znieczulenia miejscowego, a moment wkłucia porównywany jest do „ukąszenia komara”.
Lekarz przed zabiegiem przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny (by ustalić, czy nie istnieją żadne przeciwskazania do zastosowania toksyny), a następnie dokładnie zapoznaje się z kondycją naszej skóry, zaznaczając miejsca iniekcji. Preparat podawany jest za pomocą cienkiej igły, niepozostawiającej śladów wkłucia.
Jakie efekty przynosi zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?
Dzięki zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej możemy uzyskać efekt:
- Wygładzenia zmarszczek.
- Uniesienia brwi.
- Podniesienia kącików ust.
- Zredukowania potliwości pach, dłoni lub stóp, a także
- Rozluźnienia mięśni w miejscu iniekcji.
Kiedy zaobserwujemy pierwsze efekty po zabiegu?
Pierwsze efekty po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej można zaobserwować już zwykle po kilku dniach od wykonania iniekcji. Jednak pełny efekt zabiegowy dostrzeżemy po upływie 1-2 tygodni od zabiegu.
Ile utrzymuje się efekt po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej?
Efekty po zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej standardowo utrzymują się od 3 do 6 miesięcy, chociaż w przypadku niektórych Pacjentów – w przypadku leczenia nadpotliwości – zaobserwowano utrzymywanie się efektów zabiegowych nawet do 12 miesięcy.
Częstotliwość wykonywania zabiegów określana jest indywidualnie podczas wizyt kontrolnych. Zależy ona nie tylko od indywidualnych potrzeb Pacjenta, ale również obszarów zabiegowych poddawanych iniekcji.
Ile czasu trwa zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?
Czas trwania zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej zależy od liczby i wielkości obszarów, które mają zostać poddane iniekcji. Zazwyczaj zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej jest stosunkowo szybkie i wykonuje się je za pomocą cienkiej igły. Po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności, mając na uwadze zalecenia pozabiegowe.
Zalecenia po zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej:
- Nie należy dotykać ani masować obszaru poddanego iniekcji przez co najmniej 4 godziny po zabiegu.
- Nie należy się schylać ani kłaść przez minimum 4 godziny po zabiegu.
- Nie należy nakładać makijażu przez 12 godzin po zabiegu.
- Należy unikać aktywności fizycznej przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.
- Należy unikać spania na boku bądź brzuchu przez 2 dni po zabiegu.
- Należy unikać nagłych zmian temperatury, stąd niewskazane jest korzystanie z sauny i zażywania gorących kąpieli minimum przez 24 godziny po zabiegu.
- Nie należy się opalać i korzystać z lamp opalających przez 2 tygodnie po zabiegu.
- Należy stosować filtr UV przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu.
- Należy unikać przyjmowania leków przeciwzapalnych i leków rozrzedzających krew przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.
- Należy unikać spożywania alkoholu przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.
- Należy unikać manipulowania obszarem poddanym iniekcji toksyny botulinowej przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. Mowa tu m.in. o zabiegach manualnych takich jak masaż.
- Nie należy wykonywać zabiegów przy użyciu urządzeń opartych na energii (lasery, radiofrekwencja, ultradźwięki) przez 4 tygodnie po zabiegu.
- Przez 24 godziny po zabiegu nie należy podróżować samolotem.
- Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania kosmetyków, szczególnie produktów zawierających kwasy AHA, retinoidy, wyciągi ziołowe i olejki eteryczne, w okolicy poddanej iniekcji.
- Należy zgłosić się na wizytę kontrolną 4 tygodnie po zabiegu.
- W razie wystąpienia obrzęku lub zasinienia należy skonsultować się z lekarzem.
- Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących kolejnych wizyt kontrolnych.
Przeciwskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej:
Tak jak w przypadku wielu zabiegów, tak również i tu należy unikać wykonywania zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej w przypadku:
- Ciąży oraz karmienia piersią.
- Nadwrażliwości na składniki toksyny botulinowej.
- Leczenia niektórymi lekami – mowa tu m.in. antybiotykach aminoglikozydowych, które mogą nasilać działanie toksyny botulinowej i zwiększać ryzyko działań niepożądanych.
- Zaburzeń krzepnięcia krwi – mowa tu m.in. o hemofilii, a także
- Zakażeń skóry w miejscu planowanych iniekcji. Iniekcja nie może być wykonywana do czasu ustąpienia objawów zakażenia. W innym przypadku nasileniu mogłyby ulec objawy zakażenia, prowadząc do jego rozprzestrzenienia się na całą twarz.